Jeanette Sand Welinder
jwe@baden-jensen.dk+45 40 57 76 42Baden-Jensen Konferencen 2026
sætter fokus på innovation og fremtidens muligheder
Oversigt
Stærke indlægsholdere, førende leverandører og fokus på fremtidens muligheder. Baden-Jensen Konferencen 2026 bliver et samlingspunkt for branchen med inspiration, innovation og værdifuldt netværk.
Den 23. november 2026 byder Baden-Jensen velkommen til Baden-Jensen Konferencen 2026 – LAK & INNOVATION på Comwell Middelfart. Konferencen er en videreudvikling af den velkendte LAK & KNOW-HOW dag og markerer et ønske om at sætte endnu større fokus på udvikling, innovation og fremtidsperspektiver i karrosseri- og lakbranchen.
Branchen er i konstant udvikling, og nye teknologier, arbejdsmetoder og krav skaber både muligheder og udfordringer. Derfor samler konferencen kunder, leverandører og brancheeksperter til en inspirerende dag med fokus på de tendenser og løsninger, der kommer til at præge de kommende år.
Programmet byder på en række stærke oplægsholdere med forskellige perspektiver på innovation, teknologi og forretningsudvikling. Deltagerne kan blandt andet møde Pia Stougaard Trostmann fra Enterprise Europe Network, strategisk rådgiver René Tønder, Lars Frimodt Sørensen, Søren Peter Johansen fra DTI Robotteknologi & AI samt Lars-Erik Bakken fra Bertel O. Steen i Norge.
Hvor produktdemonstrationer tidligere har fyldt meget, er ambitionen nu også at skabe rum for dialog om fremtidens værksted, digitalisering, automatisering, bæredygtighed og de kompetencer, der bliver afgørende i de kommende år.
Konferencen giver samtidig mulighed for at møde Baden-Jensens leverandører og samarbejdspartnere i messeområdet. Her kan deltagerne opleve nye produkter og løsninger, få faglig sparring og drøfte aktuelle udfordringer og muligheder direkte med eksperterne.
Målet er at skabe en dag, hvor viden, inspiration og netværk går hånd i hånd, og hvor deltagerne får konkrete perspektiver med hjem til deres egen virksomhed.
Konferencen afholdes mandag den 23. november 2026 på Comwell Middelfart.

